Żyjące ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia park, ochrania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, dostarcza schronienie ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego instalacją musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, bądź wspomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu ustronnych zakątków? Winniśmy też podjąć decyzję, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku drzewa względnie krzewu.

Dużą zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Gdy uzyskają spodziewaną wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia plastykowe z Stargardu selekcjonujemy iglaki odporne na mróz. Delikatne tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają wzniesione pędy oraz poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najakuratniej sprawdzają się odporne na mrozy buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze się zagęszczają, z tej przyczyny pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat i ścieżek, izolują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najlepiej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać całkiem spore zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać zieleniec od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To podejście zdaje przyzwoicie egzamin także w wypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te rodzaje wolno również strzyc, jednak wtenczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprzyzwoiciej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenie PVC z laurowiśni czy też zimozielonych typów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on nieduży (do 60-80cm), żeby można go było osłonić na zimę agrowłókniną a także swobodnie wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny płot, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy aranżujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, małym, np. z iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia PVC strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą linką „grzbietu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s