Wierzba wypuści nawet z kawałka wiktów.

Wierzba wypuści nawet z patyka gałęzi.

Korzystając z taką okoliczność, zdołamy spośród niej wykonać wyrafinowane odmiany płotów. Dzięki temu nasze ogrodzenie pozyska niepowtarzalny wygląd oraz będzie się wyróżniać pośród ogrodzeń w okolicy.

Rosnące na działkach oraz grząskich torfowiskach wierzby od dawna zagościły w lokalnych parkach. Polubiliśmy je poprzez naturę i charakterystyczne kotki. Nie są żmudne, reflektują tylko bez liku wilgoci i nieco światła. Zaspokoją się bez mała wszystką glebą.

Malutko roślin podoła również równie szybko stymulować stracone odnogi i gałęzie. Wierzby wybitnie łatwo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty czy też nawet ułamany patyk zanurzony w ulewnej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się oraz sprezentuje zaczątek kolejnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na idea, ażeby spośród wierzb tworzyć zaplątane przęsła ogrodzeniowe bądź parkany zaciemnione liśćmi. Pewnie warto posiadać tak prekursorskie ogrodzenie. Najprzyzwoiciej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać poniższe modele wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakowych własności:

aktywują proste, długie oraz bardzo plastyczne pędy – na skutek tego można swobodnie nadawać postać ogrodzenia;
prędko odrastają po ścięciu- w krótkim okresie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do instalacji takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Gdy posiadamy już propozycję na kształt ogrodzenia, musimy zakupić należyte wierzbowe gałęzie na płot. Na nieszczęście, odnalezienie ich w warunkach typowych jest uciążliwe, ponieważ dziko rosnące krzewy z rzadka emitują nader długie oraz proste pędy. Najlepiej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało zaczekać parę latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy pierw miejsce w ogrodzie, ździebko przez nas nawiedzane a także mało widoczne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, które zdołamy zdobyć z dziko narastających roślin. Zanim posadzimy powinno się je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, by się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, zatem powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki z rzadka przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s