Żywe ogrodzenie czyli żywopłoty

Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty najczęściej spełniają podobną rolę jak płoty z plastiku , choć nierzadko są wykorzystywane także za ozdobę. Zwykle takie ploty sadzi się w słonecznych miejscach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo wdzięku mają także takie zielone mury, jakie prowadza poprzez osłonięte zaułki podwórka. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami kreują przyciągające wzrok widoki,zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zatopionej w ciemnościach podłoża , sprawia iż nawet krótki spacer pośród płotu wycisza a także odpręża.

Tworząc ogrodzenie z żywopłotu, powinno się zerknąć na role takiego parkanu, warunki które bywają w ogrodzie, a także nasze przyzwyczajenia i czas który możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ploty o naturalnym pokroju same rosną, często również bujnie kwitną, jednak wymagają również mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone parkany zdołają być nadzwyczaj cienkie, jednakże trzeba je regularnie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot. Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na długiepokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5 m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w Europie na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
• ma mało wymagań,
• dobrze wytrzymuje porę suchą,
• szybko kiełkuje,
• regularnie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od spodu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałęzi komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
• jest niedrogi w utrzymaniu.

Ligustr można zastąpić irga lśniąca-jesienią świetnie zmienia kolor na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota otrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi zostawić dzikich, ażeby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s